Na cestách po státu New York

dne
Jako New York není jen Times Square a Socha Svobody, tak Spojené státy nejsou jenom Californie a Florida. A teď to nepíšu jen proto, že ani v jednom z těchto států nežiju. 😁 Za své dvouměsíční působení v USA jsem zatím procestovala jen stát New York – já vím, jsem ostuda, ale napravím to. Nebojte se, už tenhle čtvrtek balím kufry a letím poznat další kus světa. Mám přeci jenom rok na to vidět co nejvíce z téhle úžasné země!

Co se týče nejznámějšího města státu New York – New York City – o něm jsem psala v předchozím článku. Vrátit se do něj chystám v prosinci, a to rovnou dvakrát – jednou na začátku měsíce, a poté na Silvestra. Teď se pojďme podívat na ostatní (ne)zajímavá místa státu New York, která jsem za své krátké působení měla možnost navštívit.

Jedna kýčovitá snaha o typickou #sumervibes fotku, kterou si každý dělá většinou na své all-inclusive dovolené v Egyptě. Pravda je taková, že já ji pořizovala u jezera Ontario v zimní bundě a v duchu myslela na to, že za chvíli už tu budou zase Vánoce. 

Oswego

Až do příštího září je mým novým domovem městečko Oswego ve státě New York. Od kanadských hranic nás dělí „jen“ ohromné jezero Ontario. Nebudu vám lhát – pokud jste v mém věku a jste alespoň trošičku společenští, není to pro vás úplně dream place. Příliš mnoho lidí v mém věku tu nežije, jak mi prozradila moje kamarádka Kelly, a když už někoho potkáte, tak jsou to většinou studenti z místní univerzity. Ti se ale většinou fixují na ostatní univerzitní studenty, a tak se zdržují převážně v kampusu – což je dle mého názoru škoda, ale každý ať se socializuje podle svého.

Jedna z ulic v Oswegu. Během sezóny se zde každý čtvrtek odpoledne konají farmářské trhy, což znamená, že se celá tato ulice uzavře. 

Oswego je malé městečko s přibližně 19.000 obyvateli. I tak tu najdete téměř vše, co k životu běžný občan potřebuje – supermarkety, fast foodové řetězce (2x Mc Donalds, 1x KFC, 1x Wendy’s, 1x Pizza Hut a před pár dny nově otevřený Taco Bell – taky vám to připadá na ten počet obyvatel neskutečně crazy?), kino s luxusními sedačkami jako v Praze na Chodově ve VIP sekci, knihovnu, dětské muzeum, banky, spoustu restaurací a malých obchůdku. A taky univerzitní kampus, jak už jem naznačovala v předchozím odstavci. Místo zajímavé, ale na celodenní návštěvu skutečně nestojí, dle mého názoru.

Už jsem říkala, že tu všude neskutečně moc veverek? V případě této fotografie si račte povšimnout nápisu na kanonu. Tato veverka to prostě měla v paži. 
Syracuse


Pro mě nejbližším velkým městem je Syracuse. Nalijme si čistého vína – tohle rozhodně není město, které by patřilo na  tuctový turistický wishlist každého, kdo právě poprvé přiletěl do USA a chce toho za rok stihnout co nejvíce. 
Kdybych měla toto město s více než 145.000 obyvateli přirovnat ke dvěma českým městům, tak bych to řekla asi takhle- centrum Syracuse mi připomínalo Olomouc, který jsem měla možnost poprvé navštívit letos v červenci – hezké budovy, fontány, upravené ulice, ale vše  takové trochu ospalé. Čím víc jsem se ale od toho centra vzdalovala, připomínalo mi město silně Ústí nad Labem – špinavé, omlácené a často opuštěné budovy.  (Teď se omlouvám všem hrdým Ústečákům, ale nebudeme si lhát – město opravdu pěkné nemáte). Přitom je to taková škoda! Kdyby se i okolní části města daly více dohromady, bylo by to opravdu báječné místo k životu. 
Takovou perličkou je, že pokud pojedete z Oswega do Syracuse po dálnici, a pokud odbočíte už na Exitu k nákupnímu centru Destiny USA, budete se na chvíli cítit, jakobyste byly zpátky v Čechách – takový tankodrom se totiž jen tak nevidí. A ty krásně hluboké díry tam. Ach. 😃 
Rochester

Třetí největší město státu New York. A za mé dosavadní americké cestování asi největší zklamání. Začněme však pozitivem, a tím je hlavně největší atrakce města – High Fall, neboli vodopád ve středu města. Jen si představte ten neskutečný kontrast mezi přírodou a moderními výškovými budovami. Okolí vodopádu je jako každá správná turistická atrakce krásně udržované, hezké vyhlídky, hospůdky v okolí, parčíky… No, ale tím krásy Rochesteru asi končí. Po cestě do „centra“ jsme s mou kamarádkou Juliou potkali tolika divnolidí (největší strop byla asi starší dáma, očividně bezdomovkyně, která šla proti nám po chodníku s několika igelitkami v rukou a když byla od nás asi 20 metrů daleko, tak najednou rozpažila a s šíleným řevem se rozeběhla proti nám! Stačily jsme včas uhnout, takže kolem nás v tomhle stavu proběhla někam za roh, ale zážitek to nebyl úplně příjemný).
Další negativní zkušenost byla pravděpodobně způsobena naší evropskou rozmazleností (Julia je Au Pair z Vídně, jen tak mimochodem). Bylo lehce po páté hodině odpoledne, a my začaly pociťovat nepříjemný pocit hladu. Kromě předraženého steakhousu, kde nejlevnější jídlo stálo 60 dolarů, jsme ale po naší cestě nenarazily na žádné otevřené bistro nebo fast food, kam bychom mohly zajít na rychlé jídlo. Náhle se v dálce před námi objevil Starbucks! Julia sice Starbucks nesnáší, ale já po téměř dvouhodinách za volantem měla chuť na latté. Navíc si tam může koupit aspoň něco malého k jídlu, ne (i když cenově teda žádná výhra)? Přátelé, nekecám – ten Starbucks přesně v 5 odpoledne zavřel! To nás už otrávilo natolik, že jsme se radši vrátily k autu, a jely domů na pořádnou večeři s Juliinou host family a pak maraton Netflixu. Rochester dlouho tedy ne! Na druhou stranu – i přesně o těchto špatných zkušenostech cestování je. A pak vlastně i blogování – máte možnost alespoň užšímu okruhu lidí říct „Sem rozhodně nejezděte! Nebo když už, tak jen na vodopády.“.
Buffalo

Druhé největší město státu New York je pro někoho možná známé díky hokeji nebo vyhlášeným kuřecím křidélkům. A nebo o něm právě čtete poprvé v životě – v tom případě se nemusíte vůbec cítit trapně, protože spousta mých známých nevěděla že nějaké Buffalo vůbec existuje, když jsem jim hlásila, že se tam chystám strávit celý víkend. Jo a ještě jedna taková rada pro ostatní mladé blondýny na cestách – nikdy, opakuji nikdy neříkejte své rodině, že někam cestujete samy. Pokud se tedy chcete vyhnout hysterickým výlevům typu: „Vždyť tě tam někdo zabije/ukradne/znásilní/okrade/vymění za velblouda!“A věřte mi, těmto řečem se opravdu chcete vyhnout, pokud si chcete zachovat alespoň nějakou duševní pohodu, protože i když budete bydlet v Airbnb u někoho, kdo má stovky pozitivních recenzí, tak už tak ve vás bude hlodat ten malý červíček, jestli je to úplně dobrý nápad vydávat se někam úplně sama. Tak ho nepřiživujte starostlivými řečmi vašich příbuzných. Díky!
Jak popsat Buffalo? Hmm, řeknu vám místo toho jednu myšlenku, na kterou jsem přišla během mé téměř dvacetikilometrové tůry městem. Někteří z vás si ji zajisté již přečetli na mém Instagramu, ale vzhledem k tomu, že mě spousta čtenářů na této sociální síti nesleduje, tak ji ráda zopakuji znovu: Během mé „procházky“ jsem si vzpomněla na jednu přednášku na magisterském studiu, na které nám jeden učitel vyprávěl o tom, že když provází americké studenty po Praze, tak je vůbec nezajímají prvorepublikové budovy a celkově stavby z minulého století (a taky režimu). Chtějí vidět Pražský hrad, Karlův most a další části staré Prahy. Já to tenkrát moc nechápala, protože přece i ty „novější“ stavby jsou přece součáští nějaké naší historie a patří ke kultuře naší země. Proč je tedy vynechávat?
Po Buffalo naleznete spoustu street artu. Tenhle by měl být největším turistickým lákadlem, pravdou ale je, že je schovené v jedné postranní uličce a široko daleko nebyla ani noha. A druhou pravdou je, že tato fotka vznikla až týden po mém sólo víkendu v Buffalu, když jsme se vracely z Niagárských vodopádů.

Až v Buffalu mi ale došlo, že přesně ty Pražské hrady, Vyšehrady a Staromáky tady v Americe prostě chybí. Zkrátka tu nejsou a nikdy nebudou. Proto jsou z nich ti Amíci tak unešení, a nemůžeme jim to mít za zlé – to je jako by nám Evropanům měl někdo za zlé, že z USA chceme vidět hlavně New York, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas a maximálně ještě tak Miami. Buffalo je zkrátka tím městem, kde najdete především moderní budovy. Předměstí, kde jsem bydlela v mém Airbnb, bylo neskutečně pěkné. Když jsem jím procházela, připadala jsem si úplně jako ve filmu. Sem se určitě jednou vrátím. Ale nejdříve na jaře.

Niagara Falls (Niagárské vodopády)

Cítila jsem, že byl neskutečný hřích, že jsem strávila celý víkend v Buffalu bez toho, aniž bych se jela podívat na Niagárské vodopády. Mohly za to především dva faktory. V první řadě doprava na místo určení, protože od mého Airbnb byly Niagárské vodopády zhruba 45 minut cesty autem, které jsem neměla. Lyft by mě stál cca 60 dolarů, a autobusy nevím jak tady v Americe jezdí (musím si do příštího cestování zjistit, jestli tady existuje něco jako náš IDOS). A druhým důvodem, proč je jsem při mé návštěvě Buffala nenavštívila bylo počasí. Přesněji řečeno: předpověď počasí v mém telefonu. Ta mi na sobotu hlásila pouhých třináct stupňů a déšt, proto jsem se rozhodla spíše prozkoumat downtown. Svou story zkrátím: nakonec bylo celou sobotu 20 stupňů a sluníčko, až v neděli přišel pořádný pršák. 
Další víkend jsem si plánovala nic nedělat. Jen ležet v posteli, koukat na Netflix a odpočívat. Po víkendu v Buffalu, kdy jsem za jeden a půl dne nachodila přes 30 kilometrů jsem toho měla opravdu dost. Navíc malej pán, o kterého se starám, celý týden doslova perlil, co se týče chování. Ve čtvrtek mi ale cinkla zpráva od ostatních aupairek, jestli v sobotu nepodnikneme výlet na Niagárské vodopády. A to bych nebyla já, abych si to nechala ujít! 😅 V sobotu v 5:30 vstávačka (fuck) a vzhůru ke Graziele (Au Pair z Brazílie) domů – dneska nás totiž veze ona! Z původně sedmičlenné sestavy jsme nakonec jely jen tři Au Pairky – přidala se k nám ještě Sara z Kolumbie. Čtyři hodiny autem, ani jedna kolona, jedna zastávka na kávu. 
Po příjezdu k vodopádům jsem se zcela upřímně zhrozila. Všude samé reklamy, levné cetky, támhle jedno hladové okno s řeckým jídlem, tadyhle s mexickým, mraky čínských turistů, všude to blikalo, hrálo… fakt mi tu chyběl už jen stánek s trdelníkem a panda, se kterou bych se mohla vyfotit. Vzhledem k tomu, že jsme přijely mimo sezónu, park nebyl příliš udržovaný a skoro polovina různých cest byla zavřená. Výhled na vodopády byl ale opravdu moc pěkný – celkem škoda, že se mnou ani jedna z holek nechtěla jít přes moc na kanadskou stranu. Návrat k vodopádům plánuji v průběhu května, a to už se na druhou stranu rozhodně podívám! Jo a i tady žije strašně moc veverek. Zbytek naší výpravy byl doslova vypleskaný z toho, že nám přes cestu přeběhla černá veverka („I thought that squirrels are only grey?“). A teď si představte to překvapení, když jsem jim prozradila, že v Čechách máme i zrzavé veverky! 😁
Tímto bych uzavřela své delší povídání o dosavadním cestování. Zítra balím kufry a ve čtvrtek ráno letím do další destinace. Nechte se překvapit, kam mě vítr zanese tentokrát, napovím vám ale, že se jedu malinko ohřát. A nedočkavcům, kteří nechtějí čekat na další článek na blogu, doporučuji sledovat můj Instagram

2 komentáře Přidejte váš

  1. Ivush píše:

    Díky za tyhle zážitky 🙂 Snad se do Ameriky taky někdy podívám, ale do té doby je super, že člověk může \“viďet\“a trošku poznat i jiný místa, než klasicky město New York a to díky takovým článkům. Mimochodem ačkoliv jsem v Ústí ještě nikdy nebyla, to srovnání mě dost pobavilo 😀

    To se mi líbí

  2. Lu Wild píše:

    Všude je něco, některá města jsou turistická jiná prostě normální. Cestování je právě skvělé, že potkáš všechno a sama si vybereš, kde se ti líbilo nejvíce.USA mě osobně nikdy moc nelákalo, tak alespoň takto z fotek 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s